• Artez Danışmanlık

Tez Proje Danışmanlığı

Güncelleme tarihi: 6 May 2021

Tez/Proje Danışmanlığı

Günümüzde lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans ve doktora eğitimlerine olan talep giderek artmaktadır. Gerek akademik kariyer amacıyla gerekse, farklı sektörlerde ve alanlarda uzmanlaşmak ve işyerlerindeki kariyer planlamalarına katkı sağlamak amacıyla bireyler tarafından yüksek lisans eğitimi süreci bir basamak olarak görülmektedir. Gerek yüksek lisans eğitimi gerekse doktora eğitim süreci sonunda yer alan ve bu eğitim süreçlerinin en zorlu kısmı olarak kabul edilen tez yazımı, öğrenciler için zorlayıcı bir süreç olarak karşılarına çıkmaktadır.

Tez yazımı ilgili alanda güçlü bir kaynak taramasının yanı sıra, tez yazım usullerinin bilinmesi akademik dilde metin yazma becerisinin olması ve hatta günümüzde pek çok tezde olduğu gibi uygulama bölümünde analiz çalışmalarının ustalıkla yapılabilmesini gerektiren hassas ve yorucu bir süreçtir.

Yüksek lisans ya da doktora tez yazım sürecindeki söz konusu zorluklarla baş edebilmek için tecrübeli ve profesyonel bir yardım alınması çoğu zaman şart olmaktadır. Çünkü bu süreç büyük bir bilgi birikimi ve tecrübe sonucunda elde edilen yeteneklerle daha kolay hale gelebilmektedir. Yüksek lisans tez yazımı ya da doktora tez yazımı süreci alanınıza uygun bir konu bulmakla başlayan bir süreçtir. Sonrasında yine alan ve konuya göre değişmekle birlikte genel olarak literatür yazımı ve analiz süreçleri ile devam etmektedir.

Tez konusu net olarak belirlendikten ve danışman onayı alındıktan sonra ilk aşama bu konuya uygun bir şekilde outline (taslak içindekiler) hazırlanmasıdır. Taslak içindekiler de mutlaka danışman hoca onayına sunulmalı ve sonrasında bu taslak son halini aldıktan sonra ilk başlıktan itibaren çalışma hazırlanmaya başlamalıdır.

Tez yazımının bir süreç olduğunu belirtmiştik. Bu süreçte en önemli hususlardan birisi de danışman hocayla doğru ve sürekli iletişimdir. Yapılan ilerlemeler çok birikmeden mutlaka danışman hocaya yollanıp görüşleri alınmalı, hazırlanan kısımlarla ilgili olarak varsa revize ve düzeltme talepleri bunlar giderildikten sonra ilerlemeye devam edilmelidir. Danışman hocanıza hiçbir aşaması gösterip fikri alınmamış bir çalışmanın ne kadar ilerlese ilersin bir anlamı olmayacaktır. Hatta bu durumda verilen emeklerin boşa gitmesi ihtimali de söz konusudur. Danışman hocadan alınan geri bildirimler doğrultusunda tez sürekli revize edilerek geliştirilmelidir.

Tez konusuna bağlı olarak değişmekle birlikte tezlerde genellikle orta son bölümlere yakın bir bölümde tezin ampirik uygulama ya da başka bir deyişle analiz bölümü bulunmaktadır.

Bu bölümde yapılan uygulamanın türüne bağlı olarak SPSS vb. analiz programları ile istatistiki analiz yapılır ve sonuçları yorumları tartışma kısmında toparlanır. Daha sonra özellikle analiz bölümünde yapılan uygulamadan elde edilen bilgiler ışığında bir sonuç bölümü hazırlanarak çalışma sonlandırılır.

Yüksek Lisans ya da doktora tez yazımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de tezinizin bir amacı ve araştırma sorusu olmasıdır. Bu soru ve amaç çalışmanın her bölümünde akılda tutularak bu doğrultuda ilerlenmelidir. Bu amaç ve soru unutulursa çalışmanın konusu kayabilir ve ilgisiz hususlara değinilme riski ortaya çıkmaya başlar.

Yüksek lisans tezinizde ya da doktora tezinizde özellikle literatüre sunduğunuz katkıları da mutlaka belirlemeniz gerekmektedir. Bu ve benzeri sorular özellikle tezinizin sunumu sırasında jürideki hocalar tarafından özellikle bilinmesi kontrol edilen hususlar arasında yer almaktadır.
Artez Danışmanlık olarak yüksek lisans tezlerinizin konu belirleme aşamasından sonuna kadar her aşamada kaliteli ve profesyonel çözümlerle yanınızdayız. Artez Danışmanlık sektörde uzun yıllar yer almanın verdiği deneyimle sizin tez yazım sürecinizdeki tüm aşamalarda yanınızda ve bilgi -tecrübesiyle bu süreci kolaylaştıran alanındaki lider tez yazım merkezidir.

Her biri alanında deneyimli uzman yazar kadromuzla tez danışmanlık, akademik danışmanlık konularında Ankara merkezli olarak tüm Türkiye’ye kaliteli tez danışmanlık hizmetleri sunmanın haklı gururunu yaşamaktayız.