top of page
  • Yazarın fotoğrafıArtez Danışmanlık

SPSS Veri Analizi

Güncelleme tarihi: 6 May 2021

SPSS VERİ ANALİZİ

SPSS

SPSS (Statistical Package for Social Sciences) istatiksel analiz için en sık kullanılan programdır. Akademik camiada yapılan analiz içerikli yüksek lisans tezleri ve doktora tezlerinin incelenmesi sonucunda da bu yaygın kullanım gözlenebilmektedir. Öğrencilerin tez yazarken SPSS tercih etmelerinin şüphesiz ki çok zengin analiz yöntemlerini barındırmasıdır. Ancak her tez yazan öğrenci SPSS programının kullanımında uzman değildir. Başka bir bakış açısıyla tezinde istatistiksel analiz yapacak olan bir öğrenci SPSS’i uzman seviyede kullanabilmesi beklenemez.

SPSS kullanımının doğru şekilde yapılmaması da yanlış sonuçlar üzerinden önerme ve sonuçlar çıkarmak demektir ki bu durum tezin tamamen boşa çıkması demektir. Böylesine önemli bir meselede uzman yardımı almak ile yapılan tezin hem akademik camiaya katkı sağlamasını hem de saygınlığının artmasını sağlanabilir. Piyasada çok sayıda SPSS Analizi yapan yerler ya da sayısal analiz yapan yerler adı altında hiçbir akademik yeterliliği olmayan yerler bulunmaktadır. Burada SPSS kullanımında uzmanlık gerektiren hususların ne olduğu sorusu akla gelebilir. Verilerin hazırlanması, veriye uygun analiz çeşitlerinin belirlenmesi veya uygulanacak analize göre toplanacak verilerin belirlenmesi, programın etkin bir şekilde kullanılıp olabilecek hataların önceden kestirilebilmesi bunların başlıcalarıdır. Tabii ki ortaya çıkan analiz sonuçların da temellendirilmesi de uzmanlık gerektiren hususlardandır. SPSS analiz uzmanının istatistik bilgisinin üst düzeyde olması tüm bunların doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi için olmazsa olmaz kriteridir.

Artez danışmanlık olarak uzman seviyede yüksek lisans tez ve doktora tez aşamasında gerekli SPSS danışmanlığı yapmaktayız. Yapılacak olan çalışma ile ilgili bize bilgi verdikten sonra hangi aşamada iseniz (anket, ölçek, veri toplama, SPSS analiz aşaması) ona uygun çözümlerle sizlere kesintisiz destek hizmeti sunmaktayız. Artez Danışmanlık İstatistik Analiz Merkezimiz tarafından kaliteli ve özgün sonuçlar elde etmeniz adına her zaman yanınızdayız.

bottom of page