top of page
  • Yazarın fotoğrafıArtez Danışmanlık

İstatistik Analiz, SPSS analizi, Tez Analizleri

Güncelleme tarihi: 6 May 2021

İstatistiki analizler günümüzde pek çok akademik çalışmada yaygın olarak kullanılmaktadır. Gerek nicel analizler, gerekse nitel analizler akademik çalışmanın türüne, incelenen konuya ve çok sayıda başka faktöre bağlı olarak çalışmada yapılacak analizler seçilmektedir. SPSS analiz programı, tez analizleri başta olmak üzere çok sayıda akademik çalışmadaki analizlerde aktif ve yaygın olarak kullanılan istatistiksel analiz programıdır.SPSS, AMOS, E-VİEWS, STATA vb. çok sayıda istatistiksel analiz programlarının her biri belirli bir analiz türünde daha yaygın olarak tercih edilebilmektedir. SPSS analizi bilen ve bu konuda uzman olan bir kişi dahi tüm tez analizlerini ya da makale analizlerini yapıp yorumlaması zordur. Çünkü istatistik mezunu kişilerin SPSS ya da başka bir analiz programını rahat bir şekilde kullanması kolay iken, farklı uzmanlık alanlarındaki analizleri yapmış olsalar dahi, bunun yorumlanması ilgili alandaki uzmanlığa ve bilgiye bağlıdır. Örneğin tıp alanında yapılan biyoistatistikleri bu alanda uzmanlığı olan hekimlerin ve aynı zamanda istatistik bilenlerinin yapması son derece doğru olup daha iyi sonuçlar verecektir. Aksi takdirde istatistiksel analiz yapılmış olsa dahi yorumlamalarının gerektiği gibi yapılamaması gibi bir durumla karşılaşılması olasıdır. Bu da çalışmanın yetersiz kalmasına yol açacaktır. Yine benzer şekilde sosyal bilimler alanında da her bir alandaki uzmanlıklar da farklı farklıdır. Psikoloji, eğitim bilimleri vb. her bir alan farklı uzmanlıklar gerektirmektedir. Bunların tez analizleri, ya da başka istatistiksel analizlerinin herhangi bir istatistiksel analiz uzmanı tarafından yapılması ve aynı zamanda yorumlanması söz konusu olmayacaktır.


Artez danışmanlık olarak tez analizleri, makale analizleri, SPSS analizleri, ve diğer programlardaki analizleri o alandaki uzman istatistikçilerimiz aracılığıyla yaptırıyoruz. Örneğin tıpta biyoistatistik alanında bir analiz yapılacaksa mutlaka bu analizi istatistik uzmanı olmasının yanı sıra sağlıkçı ya da hekim kimliği olan uzmanlarımıza yaptırıyoruz. Böylece, analiz sonrasında analizin yorumlanmasının çok daha isabetli yapılmasını sağlayabiliyoruz.


Siz değerli öğrenci ve akademisyenlerimize SPSS analizi, tez analizi, makale analizi vb. konularda hizmet veren ve kurumsal olarak faaliyet gösteren başka güvenilir firmaları da bildirmeyi bir görev biliyoruz. Bu kapsamda sizin de tercih skalanız genişleyecektir. Örneğin, bu alanda iyi bir analiz ekibine sahip olan Yöntem İstatistik ve Analiz Merkezi (https://www.yontemistatistik.com/) hem akademik hem de özel sektör firmaları için oldukça başarılı analiz hizmetleri vermektedir. Dilerseniz bu firmanın hizmetlerinden de yaralanabilirsiniz.


Tüm akademik çalışmalarınızda başarılar dileriz.

bottom of page