top of page
  • Yazarın fotoğrafıArtez Danışmanlık

İntihal Raporu Alma, Turnitin raporu, İntihal düşürme

Güncelleme tarihi: 6 May 2021

İntihal kelime anlamı itibarıyla "aşırma, akademik hırsızlık" olarak kullanılmaktadır. Başta akademik metinler olmak üzere, yazılan herhangi bir metinde başka kaynaklardan, metinlerden doğrudan kopyala-yapıştır şeklinde parçalar alınmış olması intihali oluşturmaktadır. En basit anlamıyla size ait olmayan metinleri kendinizinmiş gibi kullanmanız anlamına gelse de intihalin özellikle akademik anlamda çeşitleri bulunmaktadır. Kaynak gösterimlerinin gerektiği şekilde yapılmaması da bir intihal teşkil edebilmektedir.


İntihale düşmeden bir akademik metin yazabilmek günümüzde öğrenciler ve akademisyenler başta olmak üzere özgün bir metin ortaya koymak isteyen herkes için bir gereklilik halini almıştır. Dolayısıyla bir metni kaleme aldığınızda o metinde yüzde kaç oranında intihal olduğunu öğrenmek de bir gereklilik halini almıştır. Yazılan metinlerdeki intihal seviyesini öğrenebilmek için bazı intihal tespit programları kullanılmaktadır. Bunlardan başta gelen intihal programları; Turnitin ve Ithenticate'dir. Özellikle üniversite öğrencilerinin ödev- proje ve tezlerinin kontrolünde Turnitin intihal programı oldukça yaygın ve genel kabul görmüş olan uluslararası bir intihal tespit programıdır.

Turnitin programı kullanıldığında, yani bir metin Turnitin intihal programına sokulup intihal taraması yapıldığında, intihal taraması neticesinde program size bir intihal raporu vermektedir. Turnitin intihal raporu, intihal oranınızın öğrenilmesinin yanı sıra eğer intihal oranınız üniversiteniz tarafından belirlenen oranın üzerinde ise intihal düşürme konusunda da size büyük yardımcı olmaktadır. Çünkü bir intihal raporunda metninizin nerelerinde yüzde kaç intihal olduğu ve hangi kaynaklardan alındağı da dahil hepsi detaylı bir şekilde gösterilmektedir. Turnitin intihal raporunu kullanarak metninizdeki intihalli yani renkli olan yerleri yeniden, özgün şekilde ve kendi cümlelerinizle yazdığınızda bu intihal olan yerlerin değiştiğini ve artık intihal olmayacağını göreceksiniz.İntihal raporu ihtiyacı, üniversite öğrencilerinin ödevlerinden başlamak üzere, projeleri, yüksek lisans tezleri, doktora tezleri ya da akademisyenlerin düzenli olarak hazırladıkları makaleler için bir kontrol mekanizmasıdır. Dolayısıyla bu sebeplerle düzenli olarak intihal raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. İntihal raporunu öğrenciler üniversitelerinden giderebilecekleri gibi, bu yöntemin çoğu zaman işe yaramaması, yani üniversitelerde intihal raporunun öğretim elemanlarına belirli kotalarla tanımlanması sebebiyle intihal raporu alabilmeleri her zaman mümkün olmamaktadır. Bu durumda öğrenciler intihal raporu ihtiyaçlarını piyasada bu işi yapan firmalardan karşılamaktadırlar.


İntihal raporu veren çok sayıda firma bulunmaktadır. Ancak intihal raporu veren yerleri seçerken çok dikkatli olmanızı özellikle önermekteyiz. Çünkü intihal alacağınız metin sizin için değerli bir akademik metin olması sebebiyle bu metnin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda bazı sorunlar yaşamanız olasıdır. Bu sebeple intihal raporu ihtiyacınızı kurumsal firmalardan gidermenizi özellikle öneriyoruz. Artez Danışmanlık olarak bu sektörde uzun yıllar tecrübesi ve kurumsallığı olan bir firma olarak çalışmalarınızın intihal raporlarını gönül rahatlığıyla bizden kısa süre içerisinde alabilirsiniz.


Buna ek olarak bizim haricimizde bu alanda faaliyet gösteren ve kurumsal olarak bu işi yapan bazı intihal raporu ve intihal düşürme işlemleri yapan firmalar da bulunmaktadır. Bunu size karar vermenizde yardımcı olacağını düşünerek, sunmak istiyoruz. Ankara merkezli olarak faaliyet gösteren kurumsal ve ofisli olarak çalışan; intihal raporu verme, intihal tespit ve intihal düşürme faaliyetleri yapan İntihal Tespit Merkezi (intihaltespit.com) bu alanda titiz çalışan firmalar arasında yer almaktadır. Bu firma aracılığıyla da güvenli bir şekilde Turnitin ya da başka programlardan intihal raporunuzu alabilir, ihtiyaç duyarsanız intihal düşürme hizmeti de alabilirsiniz.

bottom of page