top of page
  • Yazarın fotoğrafıArtez Danışmanlık

İntihal / Benzerlik Raporu Alma

Güncelleme tarihi: 6 May 2021

İntihal Raporu Alma/ Turnitin Raporu Alma

İntihal (Alıntı) nedir?

Yazılan herhangi bir metindeki orjinallik oranını gösteren orandır. Başka bir deyişle bir metnin içinde “kopyala-yapıştır” yapılan yerlerin tespit edilerek gösterilmesidir. İntihal oranlarını tespit eden çeşitli programlar bulunmaktadır. Üniversiteler bu programlardan tercih ettikleri üzerinden akademik çalışmaların intihal oranlarının kontrollerini gerçekleştirmektedir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan intihal programlarından öne çıkanlardan bazıları; Turnitin, Ithenticate gibi programlardır. Bu programların hepsi temel olarak kendi veri tabanlarında yer alan metinlerle incelenecek olan metnin kıyaslamasını yaparak, ne oranda bir benzerlik olduğunun tespitini yapmaktadırlar.

Üniversitelerce belirlenmiş olan bazı intihal oranları bulunmaktadır. Bu oranlar üniversitelerin intihal konusunda kabul ettikleri sınırlardır. Ağırlıklı olarak %20 civarında intihal oranları kabul görmekte, bu oranının üzerinde intihal oranı çıkan çalışmalar üniversiteler tarafından kabul görmemektedir.


İntihal Raporu Nasıl Alınır?

Turnitin, ithenticate vb. programlardaki intihal raporlarınız kısa sürede tarafınıza teslim edilmektedir. Tarafınıza yollanacak olan dosyada metnin/tezinizin/ödevinizin intihal oranını görebileceğiniz gibi, metinde nerelerde alıntı yapıldığı da renkli olarak gösterilmektedir.

İntihal yapmamak / İntihal azaltmak için ne yapılır?

İntihal raporlarında intihal olan sorunlu yerler renkli olarak gösterilmektedir. İntihal oranını düşürmek için yapmanız gereken bu renkli yerleri okuyarak cümleleri tamamen size ait cümlelerle değiştirmenizdir.

ARTEZ Danışmanlık olarak tüm akademik çalışmalarınız için (ödev, tez, makale, proje vb.) intihal raporunuz hızlı bir şekilde alınarak size teslim edilebilmektedir.

Çalışmalarınızdaki intihal oranı üniversiteniz tarafından belirlenen oranların üzerinde olması durumunda uzman hocalarımız tarafından metninizin intihal oranı kısa sürede düşürülebilmektedir.

Anahtar Kelimeler: İntihal Raporu alma, İntihal raporu nasıl alınır?, İntihal nasıl düşürülür?, İntihal oranı düşürme, üniversite intihal oranları

bottom of page