top of page

Doçentlik Başvurusu

Doçentlik başvurusunun tüm aşamalarına hakim olan uzman kadromuzla siz değerli akademisyenlerimizin hizmetinizdeyiz.

 

Doçentlik başvurunuzu profesyonel ve titiz bir yaklaşımla Artez Danışmanlığın uzman kadrosuna emanet edebilirsiniz. 

Profesör

Akademik kariyer basamaklarının önemli bir dönüm noktası da doçentlik başvurusudur. Doçent ünvanına sahip olabilmenin ön şartı Doçentlik sınavının başarıyla geçilmesi sonrasında olmaktadır. Doçentlik sınavı ve bu başvuru süreci ise oldukça kompleks ve yorucu bir süreçtir. Bu sebeple pek çok değerli akademisyenin yeterlilikleri olmasına rağmen, bu zorlu süreç nedeniyle başvuru konusunda çekinceleri olabilmektedir. 

 

Artez Danışmanlık olarak siz değerli akademisyenlerimize Doçentlik dosyası hazırlama hizmetleri sunarak bu zorlu süreci sizin açınızdan olabilecek en kolay hale getirmeye çalışıyoruz. Bilindiği üzere Doçentlik Başvurusu temel olarak iki aşamada gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki doçentlik başvurusu yapacak adayın, makale, bildiri, kitap, ödüller, kongreler vb. akademik niteliklerinin Doçentlik Bilgi Sistemi (DBS)'ne düzenli olarak girişinin yapılması işlemidir. Bu işlemler gerçekleştirilirken Üniversiteler Arası kURUL (ÜAK) tarafından belirlenmiş kurallara riayet edilmesi oldukça önemlidir. 

Doçentlik başvurusunun bir diğer aşaması ise her yıl belirli dönemlerde açılan Doçentlik Sınavı için başvuruda bulunulmasıdır. Bu ikinci aşama da ilk aşama gibi ilgi, takip ve deneyim gerektiren bir süreçtir. Artez danışmanlığın uzman eğitimci kadrosuyla Doçentlik başvuru sürecinizin baştan sona kadar tüm aşamalarında profesyonel hizmet anlayışıyla siz değerli akademisyenlerimize destek oluyoruz. Başvuru yapmak isteyen aday tarafından gerçekleştirilmesi gereken tüm aşamaları sizlere vereceğimiz danışmanlıkla eksiksiz bir şekilde tamamlıyoruz. 

Siz de Doçentlik Başvurusu yapma aşamasına geldiyseniz ve bu konudaki en yetkin uzmanlarla başarılı ve kolay bir başvuru süreci geçirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize mail adreslerimiz, telefon numaramız ya da Talep Formumuz üzerinden ulaşabilirsiniz. 

yök.jfif

Başvuru Şartları Nelerdir?
 

Doçentlik Başvuruları, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 24. Maddesi gereği Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. 2021 yılı itibariyle bu başvurular her yılın OCAK, MAYIS ve EYLÜL aylarında olacak şekilde yılda 3 kez yapılmaktadır. Doçentlik Yönetmeliği incelendiğinde ise doçentlik başvurusu hakkında şu bilginin yer aldığı görülmektedir. Üniversitelerarası Kurul tarafından başka bir tarih belirlenmediği sürece; Doçentlik Başvuruları yılda üç kez Ocak, Mayıs ve Eylül aylarının yirminci gününden başlayarak, en geç o ayın son çalışma günü mesai bitimine kadar yapılması gerektiği ifade edilmektedir. Adayların başvurularında sundukları eserlerin incelemesine geçilmeden önce, başvuru için gerekli ön yeterlilik şartlarının incelemesi yapılmaktadır. 

Doçentlik başvurusu için ön şartlar şunlardır:

1. DOKTORA - UZMANLIK veya SANATTA YETERLİLİK

Doçentlik başvurusunun ilk şartı doktora yeterliliğinizin olmasıdır. Bunun farklı dallardaki karşılıkları Uzmanlık ya da Sanatta Yeterlilik olması sebebiyle, alanınıza uygun olacak şekilde bu yetkinliğinizin olması gerekmektedir.

2. YABANCI DİL YETERLİLİĞİ

YÖK tarafından belirlenmiş olan merkezi olarak yapılan yabancı dil sınavından en az 55 puan alınması gerekmektedir. Ya da uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavından (YÖK tarafından da kabul edilen) bu puana denk sayılan bir puanı almış olmak gerekmektedir. Eğer başvuru yapılacak doçentlik alanı farklı bir dille ilgili ise bu sınavın ilgili yabancı dilde verilmesi gerekmektedir. 

3. YETERLİ SAYI VE NİTELİKTE ÖZGÜN BİLİMSEL YAYIN VE ÇALIŞMALAR YAPMAK

ÜAK(Üniversitelerarası Kurul) görüşü alınarak YÖK tarafından belirlenen ve her bir akademik alanla ilgili olarak farklı sayıda istenilen özgün bilimsel yayın ve çalışmalar yayınlamak gerekmektedir. Bahse konu bilimsel yayın sayıları YÖK tarafından ilgili bilim ve sanat disiplininin özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. 

bottom of page